Past President: 1891-93 Richard A. Sheehan

1891-93         Richard A. Sheehan

Bishop Richard A. SheehanCanon Sheehan was the first President of the Society on its foundation in 1891. He was appointed Roman Catholic Bishop of Lismore & Waterford on 15 January 1892 and consecrated on 31 January 1892. He retired as Society President in 1893. Bishop Sheehan died in office on 14 August 1915.

– Margaret Lantry, September 6, 2017

 

 

See list of CHAS Past Presidents

This article is copyright © CHAS 2017